Striebro s puncom 925 je označované aj ako sterlingové striebro. Tento názov pochádza z anglického mesta Sterling, kde sa táto rýdzosť striebra začala používať už v 13. storočí. Sterling pôvodne označovalo anglickú mincu, ktorá bola vyrobená zo zliatiny striebra a medi s rýdzosťou 92,5%. Môžete sa tiež stretnúť s ďalšími alternatívnymi názvami ako: Mincové striebro, Nemecké či Britské striebro, striebro 925/100, striebro 925 alebo striebro 92,5 %.
Tu sú niektoré ďalšie informácie o punci, resp. striebru 925:
- Punc 925 je medzinárodným štandardom pre striebro. Ide o medzinárodnú ochrannú známku, ktorá je konvenčnou ochrannou známkou a býva vyrazená výrobcom. Neznamená to však, že predmet bol testovaný nezávislým orgánom - Puncovým úradom.
- Tvrdosť: Je tvrdšia ako rýdze striebro vďaka prítomnosti zliatinových kovov. To je výhodné na výrobu odolných a trvanlivých šperkov. Tvrdosť striebra sa meria na Mohsovej stupnici. Sterlingové striebro má tvrdosť 2,5 až 3. Rýdze striebro má tvrdosť 2,5.
- Oxidácia a černenie: Môže dôjsť k oxidácii a tmavnutiu, čo je normálna reakcia so sírou a vzdušnou vlhkosťou. Ošetrovanie strieborných výrobkov je občas potrebné. Tomu sa šperkári snažia zabrániť napríklad pokovaním: pozlátením, platinovaním, rhodiovaním.
- Farva: Sterlingové striebro má bielu farbu s nádychom do žlta spôsobenej meďou. Rhodiovaním a platinovaním získa sterlingové striebro čisto bielu farbu ako má rýdze striebro, resp. ródium alebo platina.
- Lesk: Sterlingové striebro má vysoký lesk. Rýdze striebro má nižší lesk, pretože je mäkší a ľahšie sa poškriabe. Striebro 925 je možné veľmi ľahko leštiť.
- Cena: Sterlingové striebro je obvykle cenovo dostupnejšie ako rýdzi striebro, pretože obsahuje menej čistého striebra.
Kedy a kde vzniklo puncovanie vzácnych kovov?
V Európe sa puncovanie začalo používať v období antiky. V Ríme sa používali rôzne druhy puncov, ktoré označovali rýdzosť kovu, miesto výroby alebo meno výrobcu. V stredovekej Európe sa puncovanie začalo používať v 12. storočí. Prvé puncové predpisy boli vydané vo Francúzsku a Anglicku. Tieto predpisy stanovovali rýdzosť drahých kovov, ktoré sa mohli používať na výrobu šperkov.
V Krajinách Koruny českej sa puncovanie začalo používať v 14. storočí. Prvé puncové predpisy boli vydané českým kráľom Jánom Luxemburským v roku 1323. Tieto predpisy stanovovali, že všetko zliate zlato musí byť označené znamením celej hlavy leva a striebro polovičnou hlavou leva.
Puncovanie vzácnych kovov má niekoľko funkcií:
- Prvou funkciou puncovania je ochrana spotrebiteľov pred podvodom. Puncovanie umožňuje spotrebiteľom zistiť, akú rýdzosť má daný šperk alebo iný predmet z drahého kovu.
- Druhou funkciou puncovania je ochrana štátu. Puncovanie umožňuje štátu kontrolovať obchod s drahými kovmi a zabrániť ich nedovolenému vývozu alebo dovozu.
- Treťou funkciou puncovania je podpora tradície a remeslá. Puncovanie pomáha zaistiť, že výrobky z drahých kovov budú spĺňať určité kvalitatívne štandardy.
V súčasnej dobe je puncovanie vzácnych kovov povinné vo väčšine krajín sveta. Puncové predpisy stanovujú, aké rýdzové označenie sa musí používať pre jednotlivé druhy drahých kovov.
V Českej republike je puncovanie vzácnych kovov vykonávané Puncovým úradom Českej republiky. Puncové značky v Českej republike sú stanovené zákonom č. 539/1992 Zb. o puncovníctve a skúšaní drahých kovov a následne Vyhláškou č. 363/2003 Zb., ktorou sa vykonáva puncový zákon.
Česká republika je členom Dohovoru o kontrole a označovaní predmetov z drahých kovov, ktorý bol podpísaný vo Viedni v novembri 1972 a nadobudol platnosť v roku 1975. Cieľom dohovoru je uľahčiť cezhraničný obchod s predmetmi z drahých kovov medzi zmluvnými štátmi (tj štáty, ktoré sú stranami dohovoru) pri zachovaní ochrany spotrebiteľa. Rozsah Dohovoru je prísne obmedzený na kontrolu obsahu drahých kovov – nie na zdravotné, bezpečnostné alebo iné aspekty predmetov z drahých kovov.
Prezrite si celkovú ponuku strieborných šperkov pre ženy nášho obchodu, vr. zľavových akcií a zvýhodnených setov.