Chceli ste si dnes vziať niektorý z vašich strieborných šperkov, ktoré ste dlhšiu dobu nenosili, a zrazu ste zistili, že sú matnejšie, príp. aj zmenili farbu a sú sfarbené dočierna. Dobrou správou je, že šperky sú skutočne strieborné. Tá horšia správa so sebou nesie vašu aktívnu účasť na uvedení šperku do pôvodného lesku a farby.
Tarnish, strata lesku, černenie striebra
Skôr než si predstavíme niekoľko „domácich“ metód čistenia a cedenia striebra, dozviete sa, prečo k zmene farby a lesku pri strieborných predmetoch dochádza. K zakaleniu farby striebra dochádza, ak šperky prídu do kontaktu s vecami, ktoré obsahujú zlúčeniny síry, ako sú vajcia natvrdo, majonéza, horčica a gumičky. Stačí stopové množstvo sírovodíka v ovzduší a spustí sa proces černania striebra. Sírovodík sa nachádza vo vzduchu v dôsledku niektorých priemyselných procesov a rozkladu mŕtvych rastlín a živočíchov. Reakciu urýchľuje vlhké prostredie, takže retiazky, náramky alebo prstienky sčernejú pri potení rýchlejšie.
Metóda jedlej sódy
Budete potrebovať iba porcelánový hrnček (nekovová miska), alobal, jedlú sódu a prevarenú vodu cca 80 - 90 °C. Túto metódu môžete použiť na strieborné šperky aj iné strieborné a postriebrené predmety.
- Na dno hrnčeka vložte kus hliníkovej fólie a uistite sa, že pokrýva celú spodnú časť. Alobalu môže byť v hrnčeku viac ako len na dne.
- Do hrnčeka pridajte lyžicu jedlej sódy.
- Pridajte do šálky šperky, ktoré treba vyčistiť.
- Prevarenú horúcu vodu nalejte do šálky a uistite sa, že sú šperky ponorené.
- Pomocou vidličky alebo lyžice pohybujte šperkami v roztoku. Voda môže znateľne zapáchať v dôsledku uvoľňovania plynného sírovodíka.
- Nechajte pôsobiť 1 až 3 minúty, a potom šperky vyberte. Pozor, budú horúce!
- Osušte ich mäkkou handričkou, resp. leštiacou handričkou na šperky.
Metóda jedlej sódy, kuchynskej soli a bieleho octu
Je to podobné predchádzajúcej metóde. Proces je však trochu intenzívnejší kvôli pridanému bielemu octu. To je skvelé pre zašlé striebro, ktoré chcete rozžiariť za nízku cenu? Nasledujúci postup:
- Dno misky vyložte hliníkovou fóliou.
- Pridajte čajovú lyžičku kuchynskej soli.
- Pridajte polievkovú lyžicu jedlej sódy.
- Nalejte pol šálky vriacej vody.
- Pridajte pol šálky destilovaného bieleho octu (bezfarebný 10% ocot).
- Teraz pridajte svoje šperky a uistite sa, že sa dotýkajú fólie.
- Nechajte niekoľko minút pôsobiť.
- Šperky vyberte a osušte mäkkou utierkou.
V oboch metódach počas kúpeľa prebehne chemická reakcia, ktorá nežiaducu tmavú vrstvu odstráni. Na druhú stranu si dajte pozor, elektrochemická reakcia môže poškodiť nenávratne osadené drahé kamene, kubické zirkónie a perly.
Ďalšie metódy, ako vyčistiť striebro
Určite nájdete aj iné metódy, ktoré sú založené na mechanickom a chemickom čistení strieborných šperkov. Ich použitie buď nie je dostatočne účinné, alebo môže dokonca nenávratne poškodiť osadenie šperkov drahými kameňmi.
- Použitie zubnej pasty – mechanické očistenie šperku jemnou zubnou kefkou alebo hubkou pomocou zubnej pasty, ktorá by nemala obsahovať žiadne abrazívne časti, ani bielidlá. Nechajte niekoľko minút pôsobiť, opláchnite teplou vodou a osušte mäkkou utierkou.
- Použitie pasty z jedlej sódy – zmiešajte jedlú sódu a vodu v pomere 2:1, kým nezískate pastu. Možno budete musieť upraviť množstvo, aby ste vytvorili hustú pastu. Použite zubnú kefku na rovnomerné rozloženie pasty na šperky a šetrné očistenie. Po niekoľkých minútach šperky opláchnite a osušte mäkkou utierkou.
- Použitie prostriedkov na vyleštenie šperkov - vodka, ocot, pivo, citrónová šťava s olivovým olejom, tekutý prací prostriedok, čistič na okná... Výsledkom bude určite väčší lesk, ale k odstráneniu sčernania na striebre nedôjde.
Čistiaci kúpeľ
K dostaniu na trhu sú špeciálne čistiace kúpele, ktoré odstraňujem nežiaducu sulfidáciu a oxidáciu a pomáhajú jej predchádzať.
Čistiace handričky
Špeciálne obrúsky napustené látkami na čistenie striebra sú tiež ľahko dostupné na našom trhu.
Ultrazvukové čističky
Ultrazvukové čistenie je rýchly, efektívny a veľmi účinný spôsob, ako zbaviť nečistôt a mastnoty rôzne predmety, vr. šperkov. Je však potrebné dávať pozor pri čistení šperkov s osadenými kameňmi. Tie sa môžu z lôžka uvoľniť a zvýšiť tak riziko ich straty. Neodporúčajú sa nimi čistiť ani perly a farebné prírodné kamene.
Na rozdiel od rhodiovaných, platinovaných alebo pozlátených šperkov zo sterlingového striebra 925/100, je potrebné správnym a šetrným zaobchádzaním s „klasicky“ striebornými šperkami predchádzať strate ich krásy a lesku.
Päť najlepších tipov, ako zabrániť stmavnutiu striebra, ktoré nie je pokovované niektorým z drahých kovov (zlatom, platinou či ródiom):
- Vyhnite sa chlórovanej vode. Nenoste svoje strieborné šperky v chlórovanej vode. Nezabudnite si ich zložiť aj pred cvičením, sprchovaním alebo kúpaním.
- Vyhnite sa zlúčeninám síry. Vyhnite sa noseniu šperkov okolo vecí, ktoré sú bohaté na zlúčeniny síry, ako sú vajcia a majonéza.
- Vhodné teplotné podmienky. Uchovávajte striebro na suchom mieste a pri izbovej teplote. Vo vašej šperkovnici by ste mali šperky uchovávať vo flanelom potiahnutom sáčku alebo látke. Predídete tak zmatneniu.
- Najprv použite kozmetiku. Nasaďte si šperky až potom, čo použijete parfum a nanesiete hydratačný krém.
- Noste striebro často. Pre striebro je vlastne lepšie sa nosiť, než dlho ležať.