Čo by ste mali vedieť, než začnete plánovať svadbu?
Situácia budúcich novomanželov je často veľmi podobná. V predchádzajúcom roku sa zasnúbili a po novom roku často začína plánovanie svadobného dňa. Ako ale začať tak, aby všetko dávalo zmysel a aby na seba jednotlivé kroky dobre nadväzovali? Pokiaľ sa plánovanie svadby týka aj vás, tak by ste určite mali poznať odpovede na to, čo treba vedieť, než začnete plánovať svadbu.
Čo rezervovať ako prvé?
Aj keď sa to môže zdať na prvý pohľad ako banalita, opak je pravdou. Potom, čo si vyberiete svoje preferované svadobné miesto, zamierte okamžite na miestnu radnicu, aby ste si potvrdili váš termín svadby s oddávajúcim, ktorý je na to v danom mieste spôsobilý. Bez tohto človeka sa totiž oficiálne nevezmete a termíny bývajú zablokované na dlhú dobu dopredu a tak by ste to určite nemali podceniť. Nie je nič horšieho, než mať rezervované miesto, zvolený dátum svadby, a potom zistiť, že vás vlastne nikto neoddá. Iste, môžete urobiť obrad len na oko a následne sa vziať na úrade kdekoľvek a kedykoľvek inde, ale preferovaný variant to nie je.
Keď máte zaistené tieto nevyhnutnosti, určite začnite dopytovať tých dodávateľov služieb, ktorí nemôžu poskytovať svoje služby v jeden čas na viacerých miestach naraz. Spravidla sa jedná o fotografov, DJov, kapely či cateringové firmy.
Môžete sa vydať bez svedkov?
Keby ste si náhodou predstavovali svoju vysnívanú svadbu ako tú najmenšiu možnú, aj tak vás na mieste bude musieť byť päť. Oddávajúci, nevesta a ženích a dvaja svedkovia. V Slovenskej republike si nikoho bez svedkov vziať jednoducho nemôžete a práve svedkovia svojimi podpismi potvrdzujú uzavretie vášho manželstva. Rovnako si skontrolujte, že máte po ruke svoje rodné listy a platné občianske preukazy, ktorými sa budete musieť preukázať.
Ako je to so zmenou dokladov po svadbe?
Kto z vás plánuje svadobnú cestu čerstvo po svadbe, nemusí sa obávať rýchleho vybavenia dokladov. Kvôli zmene priezviska sa táto situácia týka najčastejšie žien, ale nemusíte sa báť – na „starý“ cestovný pas totiž môžete bez problému cestovať ešte 3 mesiace po svadbe.
Nárok na voľno na svadbu
Aby ste si mohli svoj svadobný deň užiť v pokoji a pohode, môžete sa oprieť aj o zákonník práce. Ten vám totiž garantuje nárok na dva dni voľna na svadbu s tým, že jeden deň máte platený. Rovnako tak majú nárok na pracovné voľno aj rodičia novomanželov. Pokiaľ si budete chcieť svadbu pripravovať čiastočne sami, určite sa vám tento voľný čas bude hodiť napríklad aj k tomu, aby ste v mieste rozmiestnili najrôznejšie svadobné dekorácie.
Koľko stojí svadba?
To je otázka, ktorá samozrejme zaujíma asi každého a bohužiaľ sa na ňu nedá úplne presne odpovedať. Môžete samozrejme spočítať náklady na snubné prstene, oddávajúceho, hudobnú produkciu a podobne, ale niečo odhadnete len ťažko. Ak budete chcieť pohostiť svojich hostí, pripravte sa na čiastku zhruba 40 - 80 € na osobu. Najviac sa ale môže predražiť konzumácia alkoholu a býva obvyklé, že napríklad tvrdý alkohol si hostia platia sami.
Autor: Jiří Novotný