Český granát, tento malebný drahokam známy svojou charakteristickou tmavo červenou farbou (farbou holubej krvi), je jedným z najvýraznejších symbolov českého šperkárstva. Nielenže sa pýši dlhou a bohatou históriou, ale stále zostáva v centre záujmu milovníkov šperkov po celom svete.
História českého granátu
História českého granátu siaha až do stredoveku, kedy boli prvé bane na granát objavené na území Čiech. Tieto malebné drahokamy boli ihneď cenené pre svoju jedinečnú farbu a krásu, čo im získalo obľubu nielen v českých krajinách, ale po celej Európe. V 19. storočí dosiahol český granát vrchol popularity, keď sa stal vyhľadávaným suvenírom medzi európskou šľachtou. Dodnes je český granát neodmysliteľne spojený s českou národnou hrdosťou a dedičstvom.
Zásadné bolo spojenie českého granátu s Habsburskou monarchiou. To siaha až do obdobia renesancie a baroka, kedy sa tento drahokam stal obľúbeným nielen pre svoju krásu, ale aj ako symbol moci a prestíže. Habsburgovci, ktorí dlhé roky vládli rozsiahlym územím vrátane Českého kráľovstva, si veľmi cenili unikátne vlastnosti českého granátu a často ho využívali vo svojich korunovačných insígniách, šperkoch a ďalších cennostiach. Cisár Rudolf II. bol granátovým nadšencom, ktorý si tieto červené kamienky veľmi obľúbil a vo svojich zbierkach zhromaždil niekoľko unikátnych kúskov. Podporoval brusiče kameňov a uplatňoval predkupné právo na granáty výnimočných veľkostí.
V čase vlády Habsburgovcov sa český granát stal populárnym medzi šľachtou po celej Európe, čo viedlo k jeho rozšírenému využitiu v rôznych šperkárskych a umeleckých dielach. Tento trend značne prispel k medzinárodnému uznaniu českého granátu ako symbolu luxusu a elegancie. O výskyte pyropov v Čechách a o mineralogickej zbierke cisára Rudolfa II. na Pražskom hrade napísal cisárov dvorný lekár a mineralóg Anselmus Boëtius de Boot kapitolu v spise Gemmarum et lapidum historia, prvýkrát vydanom roku 1608. Práve on prvýkrát použil pre tento drahocenný nerast označenie – český granát.
Habsburgovci podporovali ťažbu a spracovanie českého granátu, čím prispeli k rozvoju tohto priemyslu v Českých krajinách. Ich patronát umožnil lokálnym remeselníkom a umelcom zdokonaliť svoje techniky spracovania a dizajnu, čo viedlo k ďalšiemu zdokonaleniu a inováciám v oblasti šperkárstva. Cisárovná Mária Terézia zakázala vývoz surových granátov z českých krajín a tým ochránila domáci monopol ich ťažby a spracovania. Granát sa s obľubou užíval v cirkevnom šperku na prsteňoch a pektorálnych krížoch. Múzejné zbierky obsahujú luxusné úžitkové predmety zdobené českými granátmi, ako sú rukoväte príborov, flakóny či dózy zo 17. a 18. storočia. Najviac predmetov z 19. storočia s českým granátom tvoria šperky: náhrdelníky, náramky, brošne, ale aj hrebene do vlasov a gombíky.
Vzťah medzi českým granátom a Habsburgovcami je tak príkladom, ako môže história, kultúra a umenie splynúť dohromady, čím vytvárajú nielen krásne artefakty, ale aj bohaté dedičstvo, ktoré pretrváva po stáročia. Vďaka tomuto dedičstvu dnes môžeme obdivovať český granát nielen ako predmet krásy, ale aj ako nositeľa bohatej histórie a tradície, ktorá je neodmysliteľne spätá s českou krajinou a jej miestom v európskej histórii a kultúre.
Identifikácia českého granátu
Český granát sa odlišuje od ostatných granátov predovšetkým svojou intenzívnou tmavo červenou farbou, ktorá môže mať v závislosti od svetla rôzne odtiene. Je známy svojou vysokou tvrdosťou, čo umožňuje precízny brús a vytváranie komplexných šperkárskych výtvorov. Pravosť českého granátu je možné overiť prostredníctvom certifikátov pravosti od renomovaných predajcov a šperkárov.
V súčasnosti sa na identifikáciu českého granátu a jeho odlíšenie od iných typov granátov alebo imitácií, ako je sklo, využíva množstvo moderných technológií a metód. Tieto metódy umožňujú odborníkom presne určiť pôvod, pravosť a kvalitu drahokamu. Nižšie sú popísané niektoré z najpoužívanejších moderných metód identifikácie českého granátu:
Spracovanie českého granátu
Granátové šperky bývajú vyrobené ako zo zlata, striebra, tak aj zo špeciálnej zliatiny zvanej Tombak. Tombak je väčšinou znamením, že šperk z neho vyrobený má znamenitú históriu. Jedná sa o označenie zliatiny medi (84-90%) a zinku (16-10%). Ide o vlastne o mosadz s väčším obsahom medi, ktorá je veľmi pevná, odolná a dobre sa zlatí a postriebruje. Takto vyrobené šperky používajú tzv. cargľovú techniku. Granáty sú vsadené tesne vedľa seba a pokrývajú šperk po celej ploche. V rannom stredoveku sa granát používal na dozdobovanie rôznych spôn alebo nahradzoval oči všelijakých bytostí, zvierat či ľudí. Odtiaľ aj grécky názov pyr-oheň, ops-oko. Z baroka môžeme v starožitnostiach naraziť najmä na brošne v tvare barokových hviezd. Z obdobia Biedemeieru sa zachovali rôzne rámčeky a závesy. Granáty sa dopĺňali v tom čase do populárnych šperkov z fúkaného zlata. Najviac granátových šperkov a predmetov nájdeme v starožitnostiach z konca 19. a začiatku 20. storočia. Prsteňov, náušníc, brošní, závesov, príveskov, koliérov a brošní alebo krabičiek s perleťou a zdobených chrobákmi a motýľmi. Občas narazíme na rámčeky z českých granátov, poprípade medaily a mince zdobené českými granátmi. Kombinujú sa hlavne s riečnymi perličkami, opály aj brilianty nebývajú výnimkou.
Tradičné metódy ťažby a spracovania, ktoré boli v minulosti odovzdávané z generácie na generáciu, sa dnes prelínajú s modernými technológiami. Vďaka tomu je možné vytvárať šperky so českým granátom, ktoré sú nielen krásne, ale aj vysokej kvality. Český granát je často používaný v kombinácii s rôznymi kovmi, ako je zlato alebo striebro, čo z neho robí univerzálny kameň pre širokú škálu šperkov, od prsteňov a náušníc po náhrdelníky a brošne. Vďaka úspechom turnovských zlatníkov na svetovej výstave Expo v Bruseli roku 1958 sa český granát vrátil do súčasnej umeleckej tvorby a začal písať novodobú históriu šperkárskej produkcie v Čechách.
Kuriozity a zaujímavosti
Český granát bol v priebehu histórie súčasťou mnohých významných šperkov a umeleckých diel, ktoré dnes môžeme obdivovať v múzeách alebo súkromných zbierkach. Jeho popularita medzi celebritami a vo svete módy neustále rastie, čo dokazuje, že tento tradičný drahokam má stále čo ponúknuť aj v modernej dobe.
Český granát veľkosti holubieho vajca existuje. Ide o kameň zasadený spolu s ďalšími dvoma granátmi a 318 diamantmi v briliantovom poriadku Zlatého rúna, ktorým sa dnes pýši galéria Das Grüne Gewölbe v Drážďanoch.
Úplne mimoriadny je granát nachádzajúci sa v Múzeu českého granátu v Třebeniciach. Ide o pyrop vybrúsený do tvaru šesťradovej routy (ružice) s priemerom základne 12,3 mm a výškou 8,6 mm, má hmotnosť 13,21 karátov (= 2,642 g) a je to najväčší súčasne známy český granát na území Českej republiky. Bol nájdený v Chrášťanoch. Ide o prekrásny kameň, ktorý má v sebe vrastlicu malého zirkónu. Výbrusom a uvedenou vrastlicou sa stáva nezameniteľným unikátom.
Najväčšiu svetovú zbierku historických prác s českými granátmi vlastní Národné múzeum v Prahe, menšia zbierka je na pozeranie v Umeleckopriemyselnom múzeu v Prahe a v Moravskej galérii v Brne. Ucelené kolekcie sú v Odbornej šperkárskej škole v Turnove (ako žiacke práce) a v tamnom Múzeu Českého raja.
Záver
Český granát je viac ako len drahokam; je to kus českej histórie a kultúry, ktorý preklenul stáročia a dodnes si zachováva svoje čaro a význam. Jeho unikátna krása a všestrannosť z neho robí ideálnu voľbu pre každý šperk.
Poďte si s nami prezrieť náš obchod s ponukou elegantných náhrdelníkov, náušníc, prsteňov a náramkov.